Ловът е хоби за много хора. При ловуването се използват кучета, капани, а също така и огнестрелно оръжие и патрони. Във всички случаи оръжието е основно пособие в дейността на ловеца. То винаги трябва да работи безотказно. В противен случай ловецът не само може да остане без дивеч, но и да пострада. Именно затова оръжието подлежи на внимателна поддръжка.
След като ловецът е закупил своето оръжие, грижата за него започва не след първия лов и стрелба, а веднага. Трябва да се огледа, да се почисти заводската грес и да се провери изправността на спусъковия механизъм. И едва след това да се простреля някъде извън града на подходящ терен или на специално стрелбище.
Ако се отнасяте с нехайство към оръжието и не го почиствате редовно, вероятно скоро ще се появи ръжда върху него. Затова ежемесечно се извършва поддръжка, независимо дали оръжието се използва. Причина за поява на ръжда е влагата, затова дръжте оръжието на сухо място, а ако времето е дъждовно използвайте калъф за защита.
Периодично ловното оръжие трябва да се смазва. Смазката предпазва металните повърхности от ръжда и улеснява движенията на спусъковия механизъм.Има доста популярно средства за обработка на оръжието. Дървените части се изтриват внимателно с кърпа с растително масло, например ленено. След почистването трябва да следите маслото да е напълно премахнато, защото дървото ще потъмнее.Добър продукт за поддръжка на дървените части е Tru Oil. Нанася се с вълнен парцал и се втрива добре. Освен по-добрия блясък, получаване защита от влага и подхранвате дървото.
Предпазни мерки при употреба на ловни оръжия:
• Важно е да се отбележи, че оръжието не е предназначено за подпиране при движение. Няма функцията на бастун. (макар и смешно , често ловците се подпират на оръжието си по време на лов)
• Не се препоръчва дивечът да се удря с оръжието.
• Не трябва да използвате патрони, предназначени за други оръжия, дори и да са същите по размер.
• След всеки лов почиствайте добре оръжието.
Не бива да забравяте, че всеки тип замърсяване или ръжда оказва негативно влияние върху продължителността на работата на оръжието. Колкото повече за изстрелите, толкова повече оръжието се замърсява. Затова след всяка стрелба е задължително цевите да се почистват до блясък. За да избегнете ръждата, трябва щателно да пазите оръжието от влага. Затова веднага забърсвайте капките дъжд, роса и влага, попаднали върху него. Ако все пак се е появила ръжда, тя се премахва с метални четки, напоени със смазка, като се извършват кръгообразни движения.
В заключение нека отбележим и няколко правила за предпазване на ловното оръжие от счупване:
• Пазете оръжието от удар! Напълно погрешно е убеждението на много ловци, че щом като пушката е метална, тя ще издържи на удар. Всъщност много лесно, ако ударите оръжието в камък или скална повърхност, ще се образува вдлъбнатина или ще нарушите оксидацията. Същото може да се получи и ако превозвате оръжието без калъф. Не бива да подпирате заредено оръжието върху дървета, камъни, или храсти. То може да падне и да се произведе изстрел с фатални последствия.
• Неволното падане на оръжието също може да доведе до влошаване на попаденията, тоест да се разместят и дори повредят мерните прибори.
• Необходимо е своевременно почистване на оръжието, след всяко използване.Има доста добри и пълни комплекти за почистване на оръжие.Съдържанието им е пълно, а освен меки и твърди четки които да махнете нагара имат и меки кичета за нанасяне на смазка.Така ще сте винаги подготвени за всяко оръжие и калибър.

Спазвате нашите съвети и винаги ще се радвате на добро настроение по време и след лов.